Rita Clinic

Saç ve Tırnak Kokteyli

Saç ve Tırnak Kokteyli (Anti Hair Loss)

Saç kokteyli ve tırnak için serum kokteyl gibi uygulamalar, Saç ve tırnak bakımı için terapi niteliğindedir.

Saç ve tırnak kokteyli gibi uygulamalar çoğunlukla IV yol ile uygulanır. Saç tırnak kokteyli özellikle de IV yöntem ile uygulanacaksa uzmanlar tarafından uygulanması şart olan işlemler arasındadır. Büyüme faktörlerinin ve diğer yararlı maddeleri desteklenmesini sağlayan bu uygulamalar, yalnızca etki alanları olan saç folikülü ve tırnak kökleri gibi bölgelerde değil vücudun diğer bölgelerinde ve genel sağlığa da olumlu etkiler bırakabilir.  Saç kokteyli terapisi gibi uygulamaların kişiye yönelik olması çok önemlidir. 

Saç Serumu Ne İşe Yarar?

Saç dökülmesine karşı serum ürünleri ve uygulamaları, saç yapısını bilerek kullanılması gereken ürün ve uygulamalardır. Bu ürün ve uygulamalar, saç dökülmesi gibi problemler karşısında saç tedavisi niteliğinde olabilirler. Saç serumu, içerikleri ile ihtiyacınız olan bazı maddeleri sunar. Bu ürünlerde b1 b2 b5 b6 vitaminleri gibi vitaminlerin saç derisine olan olumlu etkileri ve aminoasitlerin keratin üretimini desteklemesi gibi faydaları kullanılır. Aynı zamanda bu b vitaminleri, yalnızca sağ sağlığına değil genel sağlığa da faydalı olmaları nedeniyle kişinin genel sağlığı üzerinde de olumlu etkiye sahip vitaminlerdir. Bu yüzden saç serumunun kullanım alanı saça yönelik olsa da genel sağlık durumunda fayda elde edilebilir. 

Saç dökülmesine karşı serumu kullanımı söz konusu olduğunda ürün ve uygulama seçiminin kişiye özel olması şarttır. Kişiye uygun içeriğe sahip olmayan uygulama ve ürünler, saç dökülmesine neden olarak kişinin kel kalmasına ve saç ekimi çözümünden başka çözümü bulunmayacak bir hale gelmesine bile neden olabilir. Özellikle de ince saçların söz konusu olduğu durumlarda uygulama ve ürün seçimi oldukça hassas olmalıdır çünkü ince saç tellerinin yıpranması kalın saç tellerine oranla çok daha kolaydır.  

Saç Terapisi Nasıl Yapılır?

Saç terapisi birçok yöntem ile yapılabilir. Bu yöntemler arasında yapılacak seçim, en iyi saç serumu seçiminde olduğu gibi kişiye özel olmalıdır ve dermatolog tarafından yapılmalıdır. Saç nem terapisi, saç terapisi konusunda en çok kullanılan yöntemdir. Nem terapisi, saç köklerinin doğru miktarda nemle beslenmesini hedefler, böylece saçın kurumasını ve kırılmasını engeller, elastikiyetini artırır, yumuşaklık ve parlaklık kazandırır. 

Aynı zamanda saç yapısını güçlendirir, saç tellerinin daha sağlam ve dirençli olmasına katkı sağlar. Bu, sağlıklı saç büyümesini teşvik edebilir ve saçın genel görünümünü iyileştirerek daha canlı ve güçlü bir saç yapısı elde edilmesine yardımcı olabilir.  Buna ek olarak saç mezoterapisi gibi çeşitli yöntemler de saça terapi yapılması açısından daha baskın yöntemlerdir ve saç dökülmesinin daha uzun süreli ve baskın olduğu durumlarda kullanılır. Nem terapisi ya da saç mezoterapisi gibi bütün yöntemlerin dermatolog onayı ile yapılması gerekir. 

IV Terapisi Saç Kokteyli Nedir?

IV terapisi saç kokteyli, saç dökülmesine karşı kokteyl tedavi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi olmuştur. Saç bakım serumu gibi çeşitli topikal yöntemler ile de desteklenebilecek bu terapi, adından da anlaşılabileceği üzere damar yolu ile uygulanır. IV saç kokteylleri, saç sağlığını olumlu etkileyecek maddeler olmak üzere birçok madde içerir. Bu kokteyllerde sıklıkla bulunan bileşenler arasında biotin, pantotenik asit, C vitamini, amino asitler ve çinko gibi maddeler bulunur. 

Biotin, saçın güçlenmesine ve dökülmenin azaltılmasına yardımcı olurken, C vitamini saç derisinin sağlığını destekler ve saçın daha parlak ve canlı görünmesini sağlayabilir. Amino asitler, saçın yapı taşları olan keratinin üretimini teşvik eder ve saç tellerinin daha güçlü ve dayanıklı olmasına yardımcı olabilir. Pantotenik asit saçın nem dengesini korur ve saçın kırılmasını engellerken, çinko saç köklerinin sağlığını destekler ve saç büyümesini teşvik edebilir. IV terapi, saç ve tırnak bakımı gibi birçok alanda kullanılabilir.  IV terapi saç kokteyli uygulaması, anti hair loss tedavisi ya da anti hair loss kokteyl isimleri ile de bilinir. 

Daha Güçlü Tırnaklara Sahip Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Daha güçlü tırnaklara sahip olmak ve daha estetik bir tırnak görünümü yakalamak için bazı önerilere uymak gerekebilir. Daha güçlü tırnaklara sahip olmak için dikkat edilmesi gereken şeyler aşağıda maddeler halinde listelenmiştir. 

1) Dengeli Bir Diyet

Dengeli bir beslenme programına sahip olmak sanılanın aksine yalnızca kilo konusunda değil diş ve tırnak sağlığı gibi konularda da etkilidir. Özellikle proteinler, keratin adı verilen tırnakların temel yapısını oluşturan bileşiğin oluşumunu destekler. Ayrıca, biotin (B7 vitamini), çinko, demir ve B vitaminleri gibi besin maddeleri de tırnak büyümesini ve sağlığını teşvik eder. Bu besin maddelerinin bulunduğu yiyecekleri tüketmek, daha sağlıklı tırnaklara sahip olmaya yardımcı olur.  

2) Doğru Ürün ve Uygulamaların Kullanılması

Tırnak bakımı için günümüzde, birçok ürün ve uygulama bulunmaktadır. Bu ürün ve uygulamaların bazıları içerdikleri bazı maddeler ve teknikler nedeni ile tırnak sağlığına faydadan çok zarar sağlayabilirler. Bu yüzden tırnak bakımı için kullanılan uygulama ve ürünler konusunda uzman bir dermatolog onayı almak oldukça önemlidir. 

3) Tırnak Yeme Alışkanlığı Kurtulma

Tırnak yeme alışkanlığı bazı durumlarda tıbbi açıdan onikofaji olarak adlandırılan ciddi bir hastalık haline gelebilir. Küçük yaşlarda daha çok görülen bu hastalık, çözülmezse kişinin yaşamı boyunca devam edebilir. Tırnak yeme hastalığına sahip biri ne yaparsa yapsın güçlü tırnaklara sahip olamaz. Buna ek olarak, tırnak yemek mide ve bağırsak sağlığı gibi birçok önemli duruma da olumsuz etki eder. Bu yüzden tırnak yeme alışkanlığı kişinin iradesi ile çözülemiyorsa psikologdan yardım alınması gereken bir durumdur. Bu durumda dermatologdan çok psikoloğa başvurulması gerekmesinin nedeni ise tırnak yemenin çoğunlukla anksiyete ve kaygı bozukluğu gibi psikolojik problemlerden kaynaklanıyor olmasıdır. 

Rita Clinic olarak kurulduğumuz günden bugüne kadar, hastalarımıza tırnak ve saç bakımı gibi birçok konuda hizmet vermekten memnuniyet duyuyoruz. Siz de saç ve tırnak kokteyli uygulamaları ile ilgileniyorsanız bizimle iletişime geçerek konu hakkında bilgi sahibi olabilir ve duruma göre uygulamalarınızı tecrübeli sağlık çalışanlarımıza yaptırabilirsiniz.

KÖK HÜCRE

İnsan vücudunda bulunan ve kendi kendini yenileyebilen kök hücreler kullanılarak doku ve organ iyileştirmesi gerçekleştirilen tedavilerin genel adıdır.

IV TERAPİ

Hücresel düzeyde etkili bir sağlık yaklaşımı olan IV terapi, vitamin ve mineralleri doğrudan dolaşım sistemine enjekte ederek vücudu canlandırır.

PRP&MEZOTERAPİ

Cilt gençleştirmede etkili olan PRP/Mezoterapi, cilt altına uygulanan kişiselleştirilmiş bir tedavi yöntemidir.

FİBROBLAST

Ciltteki kırışıklıkları ve sarkmaları azaltmak için kullanılan fibroblast tedavileri, genç ve sağlıklı bir cilde ulaşmanın etkili bir yolunu sunar.

DOLGU&BOTOKS

Dolgu uygulamaları ihtiyaç duyulan bölgelerde hacmi artırarak buraları olması gerektiği gibi daha belirgin bir hale getirir. Botoks ile iki kaş arası, kaz ayağı, dudak kenarı gibi bölgelerde kırışıklıklar giderilebilir ve genç bir görünüm elde edilir.

Sık Sorulan Sorular

Saç ve tırnaklara iyi gelecek şeyler arasında kişiye uygun bakım rutinleri, stressiz bir yaşam ve genel sağlık durumunun kontrol altına alınması gibi şeyler sayılabilir. Ancak, kişilerde görülebilen saç ve tırnak problemleri farklı nedenlerden kaynaklandığı için en iyi gelecek şeyin öğrenilmesi için uzman bir dermatolog ile görüşmek gerekir.

IV terapi tırnak bakım konusunda da kullanılabilir. Tırnak bakım kokteyli olarak da bilinen Hair Nail Coctail, tırnak sağlığını ve güzelliğini iyileştirmeyi amaçlayan bir intravenöz (IV) terapi yöntemidir. Bu özel kokteyl, tırnakların daha güçlü, sağlıklı görünmesini teşvik etmek için tasarlanmış bir karışımı içerir. Hair Nail Coctail, dolaşım sistemine hızlı etki sayesinde tırnak bakımı için yapılan birçok uygulamadan daha hızlı sonuç verir.

Saç ve tırnak problemlerinde neden olan vitamin genellikle B7 vitamini yani biotin isimli maddedir. Ancak, b7 vitamini vücudun ihtiyaç duymamasına rağmen alınırsa olumlu etkiden çok olumsuz etki yapabilir. Bu yüzden doktor onayı dahilinde saç ve tırnaklar için B7 vitaminin alınması gerekir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Genel bir sorunuz hakkında bizimle görüşmek isterseniz aşağıdaki formu doldurun; sizi aynı iş günü içinde arayacağız.

      DİĞER TEDAVİLERİMİZ