Rita Clinic

Terleme Botoksu

Terleme Botoksu: Kötü Kokuya ve Kötü Görüntüye Veda Etmek

Terleme botoksu uygulamaları günlük yaşamda, hiperhidroz (aşırı terleme) sorunu yaşayan birçok kişi için etkili bir çözüm olarak kabul edilmektedir.

Aşırı terleme tedavisinde en çok kullanılan yöntem botokstur. Terleme botoksu, aşırı terlemeyi kontrol etmek amacıyla kullanılan bir medikal uygulamadır. Temelde botulinum toksin tip A (BoNT-A) adı verilen bir nörotoksinin kullanılmasıyla gerçekleşir. BoNT-A, kasların kasılmasını kontrol eden sinir sinyallerini geçici olarak engelleyerek ter bezlerinin aşırı terlemesini azaltır. İşlem sonrası hiperhidrozis (aşırı terleme) probleminin tamamen ya da büyük ölçüde önüne geçilebilir.

Terleme Botoksu Nedir?

Terleme botoksu uygulamaları, hiperhidrozis sorununu çözmek, ya da önemli ölçüde azaltmak için etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Botoks uygulaması maddesi Botulinum toksin, ter bezlerine iletilen sinir sinyallerini geçici olarak engelleyerek ter bezlerinin faaliyetini azaltır. Bu, terlemenin aşırı olduğu bölgelerde aşırı terlemeyi kontrol altına alır. BoNT-A, ter bezlerinin kasılmasını sağlayan asetilkolin adlı nörotransmitterin salınımını bloke ederek bu etkiyi elde eder.  Ancak, uygulama öncesi hastanın işleme uygun olup olmadığı konusunun değerledirilmesi ve deneyimli bir uzman tarafından yapılması önemlidir. Aşırı terleme tedavisi çeşitleri içinde terleme botoksu, geçici ama etkileyici bir seçenektir.

BoNT-A’nın ter bezlerini geçici olarak etkilediği unutulmamalıdır ve uygulama sonuçlarının ne kadar süreceği kişiden kişiye değişebilir. Terleme botoksu etkisi kişinin yaşam kalitesini arttırabilir. Sanılanın aksine yalnızca koltuk altına değil avuç içi botoks gibi çeşitli terleme botoks çeşitleri de bulunur. Botoks tedavisi fiyatları da oldukça uygundur.

Terleme Botoksu Nerelere Yapılabilir?

Ter botoksu uygulamasının yapılabileceği yerler başlıca şunlardır:

  • Koltuk Altı
  • El
  • Ayak
  • Yüz (Alın, Üst Dudak, Çene)
  • Baş (Saçlı Deri)

El Terlemesi Botoks ile Geçer Mi?

Evet, el terlemesi botoks uygulamaları ile geçebilir ya da önemli ölçüde azaltılabilir. El terlemesi, botoks uygulamalarında bakıldığı zaman en çok tercih edilen terleme botoksları arasındadır. El terlemesi tıbbi terimle “palmar hiperhidrozis” olarak adlandırılır. Botoks enjeksiyonları, elin terleme odaklı bölgelerine yapılır ve botulinum toksin, ter bezlerinin aşırı aktivitesini geçici olarak engelleyerek terlemenin azalmasını sağlar. Bu uygulama sonuçlarını genellikle birkaç gün içinde gösterir ve en etkili seviyeye ulaşmak için 7 ila 14 gün arasında botoks sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda hassas davranmak gerekir. El terlemesi botoksu sonuçları genellikle 4 ay ila 1 yıla kadar sürer, bu da kişinin günlük yaşamını daha konforlu hale getirir. El terlemesi botoks yapan hastaneler gibi özel hastaneler ya da kliniklerde yapılabilir. El terlemesi botoks fiyat listesine bakıldığı zaman da uygulamalar arasında en uygun fiyatlı işlemlerden bir tanesi olduğu görülür.

Ayak Terlemesine Botoks Yapılır Mı?

Ayak terlemesi, tıbbi terimle pedal hiperhidrozis olarak adlandırılır ve aşırı terleme sorununu ifade eder. Ayak terlemesi, birçok insanın günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir, ayakların sürekli olarak nemli ya da kaygan olmasına neden olabilir. Ayak terlemesi sorunu için botoks (botulinum toksin) uygulamaları, bazı durumlarda etkili bir seçenek olabilir.

Botoks, ter bezlerinin aşırı aktivitesini geçici olarak azaltarak terlemenin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ayak terlemesi botoksu uygulamaları, ter bezlerinin bulunduğu bölgelere enjekte edilir. El ve ayak terlemesi botoks uygulamaları bir arada yapılabilir. Bu durumda el ve ayak botoksu etkisini bir arada göstererek kişinin iki problemden birden kurtulmasını sağlar.

Koltuk Altı Terlemesi Botoks ile Geçer Mi?

Koltuk altı terlemesi, tıbbi terimle “hiperhidrozis” olarak adlandırılır ve kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilen bir sorundur. Bu terim, aşırı terlemenin koltuk altı bölgesinde yoğunlaştığı ve sıklıkla terlemeye bağlı kötü koku ya da giysi lekelerine neden olduğu bir durumu ifade eder. Koltuk altı terlemesi, ter bezlerinin aşırı uyarılması sonucu ortaya çıkar. Bu sorunun çözümü için botulinum toksin tip A (BoNT-A) içeren koltuk altı botoksu tercih edilmektedir. Koltuk altı botoks yapan hastaneler gibi özel hastanelerde ya da kliniklerde koltuk altı botoksu yapılabilir.

Koltuk altı botoksu, aksiller hiperhidroz sorununu tedavi etmek amacıyla kullanılan bir tıbbi uygulamadır. Uygulama sırasında, bölgeye anestezik kremler uygulanır ve botulinum toksin tip A (BoNT-A) adlı nörotoksini içeren botoks, ince bir iğne aracılığıyla koltuk altı derisine enjekte edilir. BoNT-A, ter bezlerinin sinir uyarılarını geçici olarak bloke ederek terleme aktivitesini azaltır.

Ayak Terleme Botoksu Ayak Kaslarına Nasıl Etki Eder?

Ayak terleme botoksu (pedal hiperhidrozis için botoks), aşırı ayak terlemesini kontrol altına almak amacıyla kullanılan bir tıbbi uygulamadır. Bu uygulama sırasında, botulinum toksin tip A (BoNT-A) içeren botoks, ayak tabanının altında bulunan ter bezlerine enjekte edilir. Ayak terleme botoksu, ayak kaslarına doğrudan etki etmez çünkü BoNT-A, kasların kasılmasını kontrol eden sinir uyarılarını hedef almaz. Bunun yerine, ter bezlerinin sinir uyarılarını bloke eder ve bu sayede aşırı terlemenin kontrol altına alınmasını sağlar.

Terleme Sorunu Botoks Hariç Hangi Yöntemle Geçer?

Terleme sorunu, kişinin günlük yaşamını önemli ölçüde etkileyebilen bir durumdur. Botoks dışında terleme sorununu kontrol altına almak için başvurulan yöntemler arasında, güçlü antiperspirantlar ya da terlemeyi azaltıcı topikal ürünler kullanımı yer alır. Bu ürünler, ter bezlerinin aktivitesini geçici olarak baskılayarak terlemenin azalmasına yardımcı olabilir.

Şiddetli terleme sorunu yaşayan bazı kişiler cerrahi müdahaleleri düşünebilirler. Bu müdahaleler arasında ter bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması ya da kesilmesi yer alır. Ancak bu seçenekler genellikle daha riskli ve invazivdir. Siz de terleme sorunu yaşıyorsanız kliniğimize başvurarak sizin için en uygun tedavi yöntemini uzmanlarımız ile beraber belirleyebilirsiniz. Rita Clinic, terleme problemi konusunda da tecrübeli ekibi ile botoks gibi yararlı uygulamalar

KÖK HÜCRE

İnsan vücudunda bulunan ve kendi kendini yenileyebilen kök hücreler kullanılarak doku ve organ iyileştirmesi gerçekleştirilen tedavilerin genel adıdır.

IV TERAPİ

Hücresel düzeyde etkili bir sağlık yaklaşımı olan IV terapi, vitamin ve mineralleri doğrudan dolaşım sistemine enjekte ederek vücudu canlandırır.

PRP&MEZOTERAPİ

Cilt gençleştirmede etkili olan PRP/Mezoterapi, cilt altına uygulanan kişiselleştirilmiş bir tedavi yöntemidir.

FİBROBLAST

Ciltteki kırışıklıkları ve sarkmaları azaltmak için kullanılan fibroblast tedavileri, genç ve sağlıklı bir cilde ulaşmanın etkili bir yolunu sunar.

DOLGU&BOTOKS

Dolgu uygulamaları ihtiyaç duyulan bölgelerde hacmi artırarak buraları olması gerektiği gibi daha belirgin bir hale getirir. Botoks ile iki kaş arası, kaz ayağı, dudak kenarı gibi bölgelerde kırışıklıklar giderilebilir ve genç bir görünüm elde edilir.

Sık Sorulan Sorular

Yüz terlemesine botoks uygulamaları yapılabilir. Özellikle alın, üst dudak ve çene bölgesinde aşırı terleme sorunu yaşayan kişiler için terleme botoksu bir seçenek olabilir. Botulinum toksin tip A (BoNT-A), bu bölgelerde ter bezlerinin aşırı aktivitesini geçici olarak azaltarak terlemeyi kontrol altına alabilir. Yüz terleme botoksu, kişinin genel sağlık durumu ve terleme problemi gibi faktörlere bağlı olarak çeşitli sonuçlar verebilir. Bu faktörlere dikkat ederek özenli bir bakım yapmak büyük yan etkiler görülmemesi için de oldukça önemlidir. 

Terleme botoksu da dahil olmaz üzere hiçbir botoks uygulaması kalıcı değildir. Terleme botoksunun etkileri çoğunlukla 4 ay ila 1 yıl arasındadır. Bu süre, bakım gibi farklı faktörlere bağlı olarak uzayabilir ya da kısalabilir. 

Terleme botoksu genellikle tehlikesi olmayan bir işlemdir. Ancak, işlem eğer uzman olmayan bir kişi tarafından uygun olmayan şartlar altında gerçekleştirilir ise oldukça tehlikeli olabilir. Bu yüzden tehlike konusunda en önemli faktörler doktor ve hastane ya da klinik tercihidir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Genel bir sorunuz hakkında bizimle görüşmek isterseniz aşağıdaki formu doldurun; sizi aynı iş günü içinde arayacağız.

      DİĞER TEDAVİLERİMİZ