Rita Clinic

Akne Sivilce ve İz Tedavisi

Akne sivilce izi tedavisi, son dönemlerde birçok farklı yöntem kullanılarak yapılan popüler tedavilerden biri haline gelmiştir. 

Akneli cilt problemi, birçok kişinin ergenlik dönemi itibariyle yaşadığı bir problemdir ve hormonal sivilce tedavisi gibi yöntemler ile sivilcelerden kurtulma söz konusu olsa bile akne izleri kalabilir. Böyle durumlarda akne izi tedavisi ya da akne skar tedavisi gibi yöntemler kullanılabilir. 

Sivilce tedavisi her yönü ile dikkatli olunması gereken bir konudur. Aksi taktide sivilcelerde azalma yerine çoğalma ve izlerin daha uzun bir süre kalıcı hale gelmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu yüzden sivilce izi tedavisi ya da sivilce tedavisi gibi tedavilerin uzman bir dermatolog kontrolünde gerçekleşmesi son derece önemlidir. İz kalma durumu için de ayrı tedavi yöntemleri kullanılabilir. 

Akne Neden Olur?

Akne nedir ve neden olur gibi sorular, cilt problemleri yaşayan insanlar için yanıtlanması gereken sorular arasındadır. Aknenin oluşma nedenleri duruma göre değişiklik gösterebilir. Sivilce skar tedavisi gibi tedavilere başlamadan önce akne ya da sivilce oluşma nedenlerinin belirlenmesi tedavi sürecinin daha rahat bir süreç olabilmesi açısından çok önemlidir. Akne oluşma nedenleri başlıca şunlardır:

1) Yaş

Ergenlik döneminde kişinin ergenliğe adım atması ile beraber vücudunda birçok değişiklik gerçekleşebilir. Bu dönemde kişinin vücudunda gerçekleşen olaylar arasında sivilce oluşumunu tetikleyen durumlar da bulunur. Ergenlik döneminde ciltteki akne oluşumunun temel nedeni hormonlardaki değişikliklerdir. 

Ergenlikte vücut, özellikle androjen hormonlarının artışına yanıt olarak yağ bezlerinin daha fazla sebum üretmesine neden olur. Bu fazla sebum, cilt yüzeyinde gözeneklerini tıkayabilir ve bakterilerin büyümesini teşvik edebilir. Tıkanmış gözeneklerde biriken sebum, kir ve ölü cilt hücreleri, akne lezyonlarının (siyah noktalar, beyaz noktalar, sivilceler ve lezyonlar) oluşumuna yol açar. Bu dönemde, cildin üst tabakasının kalınlaştığı da görülür ve bu da daha yağlı bir cilde neden olabilir. Ergenlik dönemi genellikle 18 ila 20 yaş arasındaki dönemde tamamlanır. 

2) Cilt Tipi

Kişinin cilt tipi, akne oluşumunda etkilidir ve hem genetik faktörler hem de diğer çevresel etmenlerle şekillenir. Cilt tipi, yağ üretimi, gözenek boyutu ve cilt yüzeyinin pH dengesi gibi özellikleri içerir. Genetik faktörler, cilt tipini belirlemede önemli bir rol oynar, ancak çevresel etmenler, beslenme alışkanlıkları, hijyen düzeni ve yaşam tarzı gibi faktörler de cilt tipini ve akne oluşumunu etkileyebilir. Genellikle yağlı cilt tiplerinde akne oluşumu daha çok görülür. Bu cilt tiplerine sahip kişiler, sivilce izleri konusunda da daha mustarip olabilirler. 

3) Yanlış Kozmetik Ürünler Kullanma

Yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı, ciltte akne oluşumuna yol açabilen önemli bir etkendir. Özellikle cilt tipine uygun olmayan ya da ağır kimyasallar içeren ürünlerin kullanılması, ciltte hassasiyeti artırabilir ve gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Yağlı ya da komedojenik (gözenekleri tıkayabilen) içerikler içeren ürünler, özellikle akne eğilimli ciltlerde sorunlara yol açabilir. Ayrıca, makyajın yetersiz temizlenmesi de gözeneklerin tıkanmasına ve akne temizleme durumunun engellenmesine katkıda bulunabilir. 

Bazı fazla sert peeling etkili ürünlerin kullanılması cilt bariyerine zarar vererek akne izinin kalıcı olmasına da neden olabilir. Sivilce izleri tedavisi söz konusu olduğunda varsa yanlış kozmetik ürün kullanma durumu doktora anlatılmalıdır çünkü bazı ürünlerin kullanımından belirli bir süre geçmeden cilde işlem yapılması uygun değildir. Bu tür ürünlerin etkisi geçtikten sonra cilt bariyeri tedavi edilir. 

4) Stres 

Stres, vücutta kortizol gibi stres hormonlarının artmasına neden olur ve bu hormonlar yağ bezlerinin daha fazla sebum üretmesini teşvik edebilir. Ayrıca, stres, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olarak ciltteki iltihaplanmayı artırabilir. Bu faktörler bir araya geldiğinde, stres ciltte gözeneklerin tıkanmasına, bakteri üremesine ve sonuç olarak akne lezyonlarının oluşumuna katkıda bulunabilir. Bu yüzden sivilce tedavisinde kişinin stressiz bir yaşamı olması da tedaviden olumlu sonuç alma konusunda önemlidir. 

5) Bazı Hastalıklar

Bazı hastalıklar da akne oluşumunu etkileyebilir. Polikistik over sendromu (PCOS), akne ile sıkça ilişkilendirilen hormonal bir hastalıktır. PCOS, androjen hormonlarının artmış seviyelerine neden olarak ciltte daha fazla sebum üretimine yol açabilir. Cushing sendromu gibi kortizol seviyelerini artıran hastalıklar da akne oluşumunu artırabilir. Buna ek olarak bu hastalıkların iyileşme sürecinde kullanılan bazı ürünler akne oluşum durumunu tetikleyebilir.  Buna ek olarak bazı hastalıklardan muzdarip olan ve skar tedavisi yaptıranlar da yanlış müdahaleler sonucunda o bölgede ya da cildin genelinde akne problemi yaşayabilirler. 

Akne ve Sivilce Farkı Nedir?

Akne ve sivilce çoğu kişi tarafından aynı şeyi ifade etmek için kullanılan kelimelerdir. Ancaki tıp dilinde bu iki terim zaman zaman farklı şeyleri ifade edebilir. Sivilce, genellikle yağ bezlerinin tıkanması sonucu oluşan küçük iltihaplı ya da iltihapsız cilt lezyonlarıdır. Sivilceler siyah noktalar, beyaz noktalar, sivilceler, nodüller ve kistler gibi farklı türlerde olabilirler. Akne ise sivilceler dahil olmak üzere ciltteki bu tür lezyonların oluştuğu bir cilt hastalığıdır. Özetle akne teriminin daha kapsamlı bir sivilce sorunu olduğunu söylemek mümkündür. Sivilce izi leke tedavisi ve sivilce izi lazer tedavisi gibi tedaviler arasında seçim yapma durumu da kişinin akne sorunu mu yoksa sivilce problemi mi yaşadığına göre değişiklik gösterebilir. 

Sivilce Çukurları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sivilce çukur tedavisi, hastanın genel sağlık durumu ve çukurların oluşma nedeni gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Sivilce çukur tedavisinde en çok kullanılan yöntem, franksiyon lazerdir. Ancak, franskiyon lazer ya da herhangi bir tedavi yöntemi konusundaki seçim dermatolog onayı ile yapılabilir. Sivilce çukurları geçer mi diye endişelenen kişilerin endişeleri çoğunlukla boş yeredir çünkü tedavide kullanılabilecek birçok kapsamlı teknik bulunur. Sivilce çukurlarında kullanılan tedaviler başlıca şunlardır:

  • Fraksiyonel Lazer Tedavisi
  • Kimyasal Peeling
  • Dermal Dolgu Maddeleri
  • Derma Rulo ya da Mikro İğneleme
  • Subcision
  • Lazer Cilt Yenileme

Rita Clinic olarak kurulduğumuz günden itibaren hastalarımızın sağlığını ve memnuniyetlerini en ön planda tutmaktayız. Siz de sivilce nasıl geçer ve sivilce izi tedavisi fiyatları ne kadar gibi çeşitli sorulara sahipseniz, uzman kadromuz ile görüşerek konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Tecrübeli ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilen sivilce ve akne işlemleri, pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabilir. 

KÖK HÜCRE

İnsan vücudunda bulunan ve kendi kendini yenileyebilen kök hücreler kullanılarak doku ve organ iyileştirmesi gerçekleştirilen tedavilerin genel adıdır.

IV TERAPİ

Hücresel düzeyde etkili bir sağlık yaklaşımı olan IV terapi, vitamin ve mineralleri doğrudan dolaşım sistemine enjekte ederek vücudu canlandırır.

PRP&MEZOTERAPİ

Cilt gençleştirmede etkili olan PRP/Mezoterapi, cilt altına uygulanan kişiselleştirilmiş bir tedavi yöntemidir.

FİBROBLAST

Ciltteki kırışıklıkları ve sarkmaları azaltmak için kullanılan fibroblast tedavileri, genç ve sağlıklı bir cilde ulaşmanın etkili bir yolunu sunar.

DOLGU&BOTOKS

Dolgu uygulamaları ihtiyaç duyulan bölgelerde hacmi artırarak buraları olması gerektiği gibi daha belirgin bir hale getirir. Botoks ile iki kaş arası, kaz ayağı, dudak kenarı gibi bölgelerde kırışıklıklar giderilebilir ve genç bir görünüm elde edilir.

Sık Sorulan Sorular

Akne problemi yaşayan kişilerin hem tıbbi müdahalelere hem de bazı yaşam tarzı değişikliklerine ihtiyaç duymaları söz konusu olabilir. Akne problemini geçirmek isteyen kişiler öncelikle uzman bir dermatolog ile görüşerek problemin nedenini ve çözümlerini anlamalıdırlar. Bunun üzerine kişi cilt sağlığına olumlu etki edecek diyet, cilt bakım ürünleri ve cilt bakım işlemleri ile akne problemden kurtulabilir.

Sivilce akne izleri genellikle geçicidir. Ancak, kişi kronik bir akne problemi yaşıyorsa sürekli olarak sivilce çıktığı için iz görünümü oldukça uzun süre söz konusu olabilir. Sivilce akne izinin geçme süresi, kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

Sivilce izinin kalıcı olduğunu anlamak için birçok faktörü değerlendirmek gerekir. Uzmanlar, genellikle 1 yıl boyunca geçmeyen sivilce izlerinin kalıcı olduğunu belirtmişlerdir. Buna ek olarak bulundukları bölgede başka tahribatların da söz konusu sivilce izleri de bölgenin cilt yapısının bozulmasından dolayı kalıcı olabilir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Genel bir sorunuz hakkında bizimle görüşmek isterseniz aşağıdaki formu doldurun; sizi aynı iş günü içinde arayacağız.

      DİĞER TEDAVİLERİMİZ