Rita Clinic

DHI Saç Ekimi

Özellikle de erkekler başta olmak üzere bazı insanlarda yaş ya da hormon durumlarından dolayı saç kökleri zayıflamaya başlar. 

Saç kökleri zayıfladıkça kişi, kellik ya da saçta seyrekleşme gibi çeşitli durumlar ile karşı karşıya kalır. Saçta seyrelme ya da kellik durumu yaşayan bazı insanlar bu durum için saç ekim yöntemlerinde çare aramaya başlarlar. Bu da en doğru yaklaşımlardan bir tanesidir çünkü internette ya da yasal olmayan kliniklerde satılan bitkisel bazlı olduğu iddia edilen saç güçlendirici ya da saç çıkarıcı ürünlerin büyük bir çoğunluğu yalandan ibarettir. Zaman zaman bu ürünler, saç çıkartmanın ötesinde kişinin saç derisine ve hatta genel sağlık durumuna bile zarar verebilir. Bu yüzden DHI saç ekimi gibi saç ekimi yöntemlerine yönelmek, en mantıklısıdır. 

DHI Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi nasıl yapılır gibi soruların cevabı, saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler için oldukça önemlidir. Saç ekimi prosedürünün nasıl ilerleyeceği, kullanılan tekniğe ve söz konusu ise hastanın özel durumuna bağlıdır. Saç ekimi yöntemleri arasında son yıllarda popülerlik kazanan DHI(Direct Hair Implantation) tekniği, başta DHI Clinic olmak üzere birçok klinik tarafından uygulanmaktadır. 

DHI saç ekimi yöntemi, ilk olarak saç analizi ile başlar. Uzman, kişinin beklentileri ve saç yapısını dikkate alarak kişinin saç çizgisi ve ekilecek saç miktarı gibi faktörleri belirler. Bu analiz, istenen görünümün elde edilebilmesi ve işlemin olumlu diğer sonuçları verebilmesi açısından çok önemli bir adımdır. Analiz esnasında kişinin uzmana beklentisini belirtmesi ve saç kaybını ne zamandır yaşadığı gibi konular hakkında bilgi vermesi de oldukça önemlidir. 

İşlem için hastanın minimum seviyede acı çekebilmesi ya da hiç acı çekmemesi için lokal anestezik kremler uygulanır. Ancak, her insanın acı eşiği farklı olabileceğinden dolayı kremin acıyı engelleme özelliği kişiler arasında değişiklik gösterebilir. Sonrasında bölgeden saç köklerini alma işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem, DHI kalemi ya da choi pen DHI olarak bilinen özel cihazlar ile gerçekleştirilir. Bu cihazlar oldukça hassastır. Bu hassasiyet sayesinde hem donör bölgeden alınan saç kökü hem de çevredeki dokular minimum hasar alır ve alınacak sonuçların daha iyi olması sağlanır. Buna ek olarak bu cihazların hassasiyeti sayesinde iyileşme süreci oldukça kısalır. 

Saç kökleri alındıktan sonra DHI implanter isimli cihaz kullanılarak sonrasında saçları bölgeye aktarım gerçekleşir. DHI (Direct Hair Implantation) implanter, saç ekimi işlemi sırasında kullanılan özel bir cihazdır. Bu implanter cihazları, saç köklerini alındıkları bölgeden doğrudan saç derisine   mplant yapmak için tasarlanmıştır. 

DHI implanter cihazları genellikle yüksek kaliteli tıbbi sınıf malzemelerden üretilir. Bu malzemelerin hijyenik, dayanıklı ve ciltle uyumlu olması önemlidir. DHI implanter cihazları, geleneksel saç ekimi yöntemlerinden olan FUE (Follicular Unit Extraction) ve FUT (Follicular Unit Transplantation) yöntemlerinden farklıdır. DHI yöntemi, saç köklerini önce alır, sonra ayrı bir işlemle implant yapar. DHI FUE yöntemleri arasındaki en temel farklılık da bu yüzden daha hızlı bir iyileşme süreci ve doğal saç ekimi sonuçları elde edilmesidir. Bu nedenden dolayı kalem tekniği ile saç ekimi sonuçları arasındaki bağlantının oldukça önemli olduğunu söylemek mümkündür. 

Saç ekimi yapılacağında belirlenmiş olan saç ekimi yapılacak bölgenin steril olması da hastanın çeşitli cilt hastalıkları ile karşı karşıya kalmaması açısından çok önemlidir. Saç ekimi süreci söz konusu olduğunda en önemli adım, aktarım adımıdır. DHI nedir diye soranlara verilecek cevap da DHI tekniğinin daha hassas bir saç ekim prosedürü olduğudur ama konu hakkında uzman bir doktordan bilgi almak en mantıklısıdır. 

Choi Kalem Tekniği Nedir?

Choi kalem tekniği ya da bilinen diğer adı ile choi tekniği, saç ekimi işleminin bir parçası olarak kullanılan bir özel saç toplama yöntemidir. Bu teknikte, donör bölgeden saç kökleri Choi kalem adı verilen özel bir cihaz kullanılarak tek tek alınır. Choi kalem, ince uçlu bir iğne ve keskin bir bıçak içerir. İlk olarak, donör bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve sonra Choi kalem saç köklerini toplar. 

Ekim yapılacak alanda saç köklerinin yerleştirileceği kanallar açılır. Bu kanallar saç köklerinin doğru bir şekilde yerleştirilmesini sağlar. Toplanan saç kökleri, açılan kanallara dikkatlice yerleştirilir. Bu adım, saçın doğal bir görünüm kazanmasını ve istenilen yoğunluğa ulaşmasını sağlar. Bu işlemden bir süre sonra yeni saçlar çıkar. Çıkan ilk saçlar çoğunlukla dökülse de sonraki seferlerde çıkan saçlar kalıcı olacaktır.  Kalem saç ekimi nedir diye soran kişilerin de bahsettikleri teknik, genellikle choi tekniğidir. Bu teknik, saç dökülmesinde en etkili teknikler arasındadır. Buna ek olarak choi tekniği, saç ekimi sonrası süreç açısından da en iyi tekniklerden bir tanesidir. 

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Saç ekimi sonrası süreç ve öncesi süreç için dikkat edilmesi gerekenler, saç ekimi esnasında kullanılan yöntemlere göre değişiklik gösterebilir. Örnek olarak DHI ve FUE yöntemleri sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, kullanılan teknik cihazların farklılığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Dikkat edilmesi gerekenler konusunda hassas olmak, saç ekimi işleminden maksimum verim alabilmek ve saç ekimi sonrası iyileşme sürecinin kısa olabilmesi açısından çok önemlidir. Saç ekim tekniklerinde genellikle dikkat edilmesi gerekenler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır. 

  • İyileşme süresi boyunca hem donör bölgenin hem de ekim yapılmış olan bölgenin güneşten korunması gerekir. Güneşle direkt temas mümkün olduğunca olmamalı ve kaliteli bir güneş kremi kullanılmalıdır. 
  • Lokal anestezi konusunda kişinin herhangi alerji durumu varsa bunu doktora belirtmelidir. Bu durumlarda DHI saç ekimi yönteminde olduğu gibi herhangi bir lokal anestezik krem kullanmak yerine farklı bir yol izlenebilir. 
  • İşlem öncesinde uzman ve hasta arasında kapsamlı bir değerlendirme yapılarak kişi için en iyi saç ekimi yöntemi belirlenmelidir. Yöntemin kişiye uygun olması, maksimum verimin alınması açısından çok önemlidir. 

Rita Clinic olarak, kurulduğumuz günden itibaren en iyi saç ekim merkezi denildiği zaman akıllara gelen isimlerden biri olmanın gururunu yaşamaktayız. Saç ekimi kimlere uygulanır ve saç ekimi fiyatları ne kadar gibi konuya ilişkin çeşitli soruların cevabını almak için kliniğimiz ile iletişime geçmeniz yeterlidir. Tecrübeli kadromuz ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyacağız.

KÖK HÜCRE

İnsan vücudunda bulunan ve kendi kendini yenileyebilen kök hücreler kullanılarak doku ve organ iyileştirmesi gerçekleştirilen tedavilerin genel adıdır.

IV TERAPİ

Hücresel düzeyde etkili bir sağlık yaklaşımı olan IV terapi, vitamin ve mineralleri doğrudan dolaşım sistemine enjekte ederek vücudu canlandırır.

PRP&MEZOTERAPİ

Cilt gençleştirmede etkili olan PRP/Mezoterapi, cilt altına uygulanan kişiselleştirilmiş bir tedavi yöntemidir.

FİBROBLAST

Ciltteki kırışıklıkları ve sarkmaları azaltmak için kullanılan fibroblast tedavileri, genç ve sağlıklı bir cilde ulaşmanın etkili bir yolunu sunar.

DOLGU&BOTOKS

Dolgu uygulamaları ihtiyaç duyulan bölgelerde hacmi artırarak buraları olması gerektiği gibi daha belirgin bir hale getirir. Botoks ile iki kaş arası, kaz ayağı, dudak kenarı gibi bölgelerde kırışıklıklar giderilebilir ve genç bir görünüm elde edilir.

Sık Sorulan Sorular

Saç ekiminin ne kadar süreceği, kişinin saçındaki açıklık ve beklentileri gibi faktörlere bağlı olarak şekillenir. Saç ekimi işlemleri az dökülme olan durumlarda genellikle tek seansta tamamlanırken saçının tamamını kaybetmiş kişiler gibi kişilerde 3 seans civarına uzayabilir. 

FUE ve DHI tekniği arasında yapılacak olan seçim, kişinin durumuna göre değişiklik gösterir. Ancak, DHI tekniği daha hızlı ve konforlu bir teknik olduğundan dolayı daha fazla tercih edilen bir işlemdir.

DHI saç ekiminin iyileşme süreci, hastanın özenine ve işlemin gerçekleştiği koşullar gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ancak, genel olarak iyi şartlarda gerçekleşmiş ve hastanın sonrasında özenli davrandığı bir DHI işlemi, 2 ila 4 hafta arasında iyileşebilir.

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Genel bir sorunuz hakkında bizimle görüşmek isterseniz aşağıdaki formu doldurun; sizi aynı iş günü içinde arayacağız.





      DİĞER TEDAVİLERİMİZ