Rita Clinic

Yara İzi (Skar) Tedavisi

Yanık, Travma & Lazer İzi Tedavisi Özelinde Kapsamlı Rehber

Skar tedavisi, kişilerin cildinin herhangi bir bölgesine çeşitli sebeplerden dolayı oluşan yara izlerinin iyileşmesi için uygulanan bir yöntemdir.

Kişiyi psikolojik olarak etkileyen bu yara izleri, yara izi tedavisi ile birlikte oldukça başarılı bir sonuçlar elde edilmektedir. Her bireyin cildi, farklı özelliklere sahiptir ve dikiş izi tedavisi gibi kesiklerin iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra kasların yarattığı etki, skar izi tedavisi sonrasında izin kalmasına etki edebilmektedir.

Ciltteki kesiklerin kasa göre nasıl iyileştiği de büyük bir oranda farklılık gösterebilir. Genel olarak gevşek derilere yapılan cerrahi işlemler sonucu oluşan ameliyat izleri, daha hızlı iyileşme eğiliminde sonuçlanmaktadır.

Yara İzi (Skar) Tedavisi Nedir?

Skar tedavisi, oluşan yara izlerinin tedavi edilmesi amacıyla sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ciltteki kaza veya cerrahi işlem sonucu oluşan bu yara izleri, birçok kişi için rahatsız edici olmaktadır. Yaşanılan bu durum genel olarak kişileri psikolojik olarak etkileyebilir. Yara izi tedavisi, bu izlerin görünümünü iyileştirmek için alanında uzmanlar kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Ancak, yara izleri tamamen yok etmek biraz daha zor ve uzun bir süreç olabilir.

Yara izi tedavisi uygulanırken, uzmanlar tarafından izin oluşmasını etkileyen birçok farklı neden göz önünde bulundurulmaktadır. Kazalar, cerrahi işlemler veya diğer sebepler, ciltte izlere yol açabilir. Meydana gelen bu izlerin nerede bulunduğu, cildin yapısı ve kullanılan tedavi yöntemleri gibi faktörler, cilt üzerindeki izlerin görünümünü etkilemektedir. Günümüzde skar tedavisi, akne skar tedavisi gibi her türlü yara izi için kullanılmaktadır.

Yara İzi (Skar) Tedavisi İçin Kimler Uygun Adaydır?

Yara izi tedavisinin uygulanması için kişilerin bazı durumlara uygun olması gerekmektedir. Bu durumlar tedavi yönteminin başarılı olmasını sağlamak için de oldukça önemlidir. Aşağıda tedavi için uygun kişilerin özellikleri maddeler halinde listelenmiştir.

 • Tedavi görmek isteyen kişinin ameliyat izleri bulunmalı; ayrıca sivilce yara tedavisi almak istemesi veya lazerle yara izi tedavisi almak istemesi gerekmektedir.
 • Tedavi görmek isteyen kişinin, tedavi sürecini etkileyecek herhangi bir hastalığı bulunmaması gerekmektedir. Aksi takdirde tedavinin gerçekleştirilmesi mümkün değildir.
 • Anormal şekilde gelişim sağlayan keloidlere sahip olan kişiler tedavi için uygundur.
 • Belirgin şekilde skar sebebiyle, geçmiş travmaları hatırlayan kişiler tedavi için uygundur.
 • Yara izlerinin görünümü konusunda şikayetçi olan kişiler ve bu durumda yara izi tedavisine uygun kişilerdir.

Yara İzi (Skar) Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Uygulanacak olan yöntemlere göre skar tedavisi değişkenlik göstermektedir. Fakat yara izin tedavisi öncesi bilinmesi gereken en önemli detay, her yaranın uzun bir zaman içerisinde iyileşmesidir. Yaranın mevcut bölgesi veya tedavi yöntemine bağlı olarak izden tamamen kurtulma aşamaları değişkenlik göstermektedir. Uygulanacak olan yara izi tedavisi, uzman doktorun muayenesi sonrası netleşmektedir. Ardından da kişiye gerekli bilgilendirme yapılarak tedavi sürecine başlanmaktadır.

Cerrahi skar tedavisi için yara olan bölgenin vücuttan çıkarılması gerekmektedir. Uzmanlar tarafından uygulanan bu yöntemde anestezi kullanılmaktadır. Tedavi gören kişi, işlem sırasında herhangi bir acı duymamaktadır. Genel olarak deri altında bulunan geniş ve kabarık yaraların ortadan kaldırılması için bu yöntem tercih edilmektedir.

Lazer ile yara izin tedavisi genel olarak daha küçük yara izi silme durumlarında tercih edilmektedir. Tedavi gören kişi, bu skar tedavisi yönteminde de herhangi bir acı ve ağrı hissetmez. Bu yöntemde fraksiyonel lazer kullanılmaktadır. Yara izi tedavisinde başarı sağlanması için birkaç seans sürebilmektedir. Kaç seans süreceği genel olarak yara izinin durumuna olarak değişkenlik göstermektedir.

Yara İzi (Skar) Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Skar revizyonu, kişinin vücudunun belirli bölgelerine uygulanan bir teknik olmasından dolayı her operasyonun iyileşme süreci farklılık göstermektedir. Tedavi sürecinin net olarak iyileşme süreci belirli olmasa da genel olarak 6 hafta içerisinde, kişi sosyal hayatına dönüş yapabilmektedir. 

Ameliyatın ilk 2 haftası, kişinin hareketlerinin oldukça kontrollü olması gerekmektedir. Ameliyat sonrası genel süreçte ise kişiler, doktorun belirtmiş olduğu tüm şartlara uyması gerekmektedir. Böylece skar tedavisi yaptıranlar, çok daha olumlu sonuçlar elde edecektir.

Yara İzi (Skar) Tedavisi Avantajları Neler?

Yara izi (skar) tedavisi genel olarak cilt bölgesine meydana gelen yaralanma, cerrahi müdahale veya deri problemleri sonucu oluşan izlerin görünümünü iyileştirmek için kullanılan çeşitli yöntemlerin uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir. Uzmanlar tarafından uygulanan bu tedavi seçeneklerinin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Estetik Güzellik Sunar: Yara izi tedavisi, ciltteki kötü görünümlü izlerin azaltılmasına ve hatta tamamen yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Uygulanan tedavi, kişinin cilt sağlığını ve güzelliğini artırır. Yüz, boyun, göğüs, sırt veya diğer vücut bölgelerindeki yara izleri bu yöntem ile birlikte genel olarak tedavi edilir.
 • Özgüven Artışı: Yara izleri birçok kişi için özgüven eksikliğine neden olmaktadır. Vücutta yer alan izlerin düzeltilmesi, kişinin kendine güvenini büyük bir oranda yükseltebilir. Bu da kişinin sosyal ve profesyonel yaşamında daha başarılı olmasına katkı sağlayan önemli bur unsurdur.
 • Pürüzsüz Cilt : Tedavi sonrası cilt, tedavi gören kişinin cildi daha pürüzsüz ve eşit bir görünüme sahip olmaktadır. Böylece kişiler, mevcut ciltlerinin çok daha pürüzsüz olmasını bu tedavi ile birlikte sağlayabilir.

Skar izi tedavisi almak isteyen birçok kişi internet üzerinden araştırmalar gerçekleştirmektedir. Kişilerin gerçekleştirdiği aramalarda genel olarak skar nasıl geçer, skar izleri için ne yapılmalıdır, güneş koruyucu medikal malzemeler yara izleri konusunda uygun mudur gibi birçok soru yer almaktadır. Bu soruların yanıtını konu hakkında deneyimli ve bilgili uzmanlardan almak sağlığınız için en iyisi olacaktır. Rita Clinic olarak hem sizlerin sorularına cevap veriyoruz hem de profesyonel iz tedavisinde tecrübeli ekibimizle sizlere hizmet veriyoruz. Kliniğimizden hizmet almak için bizlere dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

KÖK HÜCRE

İnsan vücudunda bulunan ve kendi kendini yenileyebilen kök hücreler kullanılarak doku ve organ iyileştirmesi gerçekleştirilen tedavilerin genel adıdır.

IV TERAPİ

Hücresel düzeyde etkili bir sağlık yaklaşımı olan IV terapi, vitamin ve mineralleri doğrudan dolaşım sistemine enjekte ederek vücudu canlandırır.

PRP&MEZOTERAPİ

Cilt gençleştirmede etkili olan PRP/Mezoterapi, cilt altına uygulanan kişiselleştirilmiş bir tedavi yöntemidir.

FİBROBLAST

Ciltteki kırışıklıkları ve sarkmaları azaltmak için kullanılan fibroblast tedavileri, genç ve sağlıklı bir cilde ulaşmanın etkili bir yolunu sunar.

DOLGU&BOTOKS

Dolgu uygulamaları ihtiyaç duyulan bölgelerde hacmi artırarak buraları olması gerektiği gibi daha belirgin bir hale getirir. Botoks ile iki kaş arası, kaz ayağı, dudak kenarı gibi bölgelerde kırışıklıklar giderilebilir ve genç bir görünüm elde edilir.

Sık Sorulan Sorular

Yara izi skar tedavisinde, iyileşme süreci kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bu durumun en önemli sebepleri arasında tedavide uygulanan yöntemler (sivilce skar tedavisi, skar doku tedavisi, hipertrofik skar tedavisi vb.) ve kişinin cilt yapısı iyileşme sürecine etki etmektedir.

Skar tedavisi fiyatları ve yara izi estetiği fiyatları birçok faktöre göre değişkenlik göstermektedir. Tedavinin fiyatını etkileyen faktörler arasında yaranın büyüklüğü, tedavi sırasında kullanılan yöntem (lazer ile yara izlerine müdahale yöntemi, cerrahi yöntem vb.) ve buna benzer birçok faktör etki etmektedir. Tedavi için en uygun fiyat bilgisini almak isteyen kişiler, alanında uzman bir doktora muayene olması gerekmektedir. Muayene sonucunda, doktor en iyi fiyat bilgisini tedavi almak isteyen kişiye iletecektir.

Yara izi tedavisinde kullanımı sağlanan teknikler farklılık gösterebilmektedir. Skar tedavisi işleminin kalıcılığı da bundan dolayı kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Tedavi ile birlikte bazı vakalarda yara izi tamamen ortadan kalkabilir veya gözle görülmeyecek şekilde azalabilir. Bundan dolayı bu sorunun cevabına ulaşmak isteyen kişiler, uzman bir doktorla konsültasyon gerçekleştirmelidir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Genel bir sorunuz hakkında bizimle görüşmek isterseniz aşağıdaki formu doldurun; sizi aynı iş günü içinde arayacağız.

   DİĞER TEDAVİLERİMİZ