Rita Clinic

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu: Tanım, Yöntemler ve Tedavi Süreçleri

Dudak dolgusunun yapılma amacı dudaklara hacim kazandırmak ve dudak yapısını şekillendirmektir. Dudak dolgusu dudakların iç kısmına ve çevresine dermal dolgu enjekte edilerek yapılmaktadır. 

Bu işlemler tıp dünyasında estetik bir müdahale olarak nitelendirilmektedir. Bu işlemler sırasında kullanılan dolgu maddesi ise hyalüronik asittir. Bu asit, cilde hacim kazandırma özelliğiyle bilinmektedir. Dolgu dudaklarda her zaman kullanılan bu asit dokuları onarırken cildi de pürüzsüz bir hâle getirir çünkü dudak dokusu ile oldukça uyumlu bir yapıdadır. 

İnsanların kalıcı dudak dolgusu yöntemlerine başvurmasının pek çok nedeni vardır. İnsanlar özellikle yaşlandıktan sonra ciltlerindeki hyalüronik asit, kollajen ve elastin doku miktarlarının azaldığını gözlemlerler. Bu eksikliği gidermek için başvurulan en favori tedavi yöntemi dudak dolgusudur. Fakat bu yöntem herkes için uygun değildir. Özellikle iltihabi deri sorunu olanlar, hamileler ve uçuk problemi olanların dudak dolgusu yaptırması mümkün değildir. Ancak, bu kişilerin dışında hemen hemen herkes bu yöntemi kullanabilir. 

Günlük hayatta psikiyatrik hastalığı olan ve ilaç tedavisine başvurmak istemeyen insanların da bu tedaviyi tercih ettiğini gözlemlemekteyiz. Asit eksikliğinin dışında yaşlanmanın etkisiyle dudak kenarı sarkması problemi yaşayan insanlar da dudak dolgusu yaptırmaktadırlar. Bu yöntem günümüzde en çok estetik amaçlı kullanılmaktadır. Dünyada ve ülkemizde dudaklarını dolgunlaştırmak ya da şekillendirmek isteyen insanlar ve dudaklarını daha simetrik bir hâle getirmek isteyen insanlar sık sık bu yöntemi uygulamaktadırlar. Özellikle bu amaçlarla tedaviye başlayan insanların sayısı sürekli artmaktadır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu işlemlerine başlamadan önce yapılması gereken bazı kontroller vardır. Öncelikle yüzün yapısına uygun olan dudak dolgusunun belirlenmesi gerekir. İşlemler başlamadan yarım saat kadar önce dudak bölgesine anestezik bir krem sürülmesi gerekmektedir. Bu durumun nedeni ise işlemin acısız tamamlanabilmesini sağlamaktır. Dolgu maddesini enjekte etme işlemi ise ince uçlu bir iğneyle yapılır. Kısa sürede tamamlanan bu yöntemle işlemler kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. 

Dudak Dolgusu Çeşitleri

Dudak dolgusu çeşitleri genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlar geçici dudak dolgusu ve kalıcı dudak dolgusudur. Bunun dışında bu çeşitler dudaklara verilmek istenen şekle göre daha fazla da çeşitlenebilmektedir. Kalıcı dudak dolgusu yöntemi, dudaklara silikon işlemi uygulanarak yapılmaktadır. Geçici dudak dolgusu yönteminde ise daha farklı dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Fakat buna rağmen en çok tercih edilen dolgu malzemesi yine hyalüronik asittir. Birbirinden farklı isimlere sahip olan dudak dolgusu yöntemleri ise şunlardır: 

  • Hera Tipi Dudak Dolgusu İşlemi: Hera tipi dudak dolgusunun ismi evlilik tanrıçası Hera’dan gelmektedir. Bu yöntem en çok daha canlı, dolgun ve simetrik bir dudağa sahip olmak isteyen insanlar tarafından tercih edilmektedir. Dudak dolgusu yaptırmak isteyen insanların aklına gelen ilk sorulardan biri ise dudak dolgusu yaş sınırı var mı? sorusudur. Dudak dolgusu yaptırmak için belirlenmiş yasal yaş sınırı 18’dir. Ancak, 18 yaşından küçükler de ailelerinden izin alarak dudak dolgusu yaptırabilirler. Hera tipi dudak dolgusu ise kişinin altın oran ve yüz hatları gözetilerek yapılmaktadır. 
  • Afrodit Tipi Dudak Dolgusu İşlemi: Afrodit tipi dudak dolgusu işlemi adını güzellik tanrıçası Afrodit’ten almaktadır. Adından da anlaşıldığı üzere bu yöntem en çok daha güzel olmayı amaçlayan kişiler tarafından yaptırılmaktadır. Afrodit dudak dolgusu estetik, çekici ve dolgun dudakları ön plana çıkartmaktadır. Bu yöntem uygulanmadan önce bireyin yüz hatları ve yüz yapısı ele alınmaktadır. Aksi takdirde yanlış tedavi uygulanabilir. Bu işlemdeki ana amaç ise dudakları yüze oturtmak ve yüz ile daha uyumlu olmasını sağlamaktır. Dudak dolgusu yaptırmayı düşünen insanların merak ettiği bir diğer konu ise dudak dolgusu ne kadar? gibi sorulardır. Dudak dolgusu fiyatlarıyla ilgili net bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü dudak dolgusu fiyatları tercih edilen yönteme ve çeşitlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca günümüzde fiyatların çok hızlı bir şekilde değişebilmesi nedeniyle konu hakkında net fiyat bilgisi vermek daha zor bir hâl almıştır. 
  • Venüs Tipi Dudak Dolgusu İşlemi: Dudak dolgusu işlemlerine genel olarak mitolojilerde yer alan tanrıçaların isimleri verilmektedir. Venüs tipi dudak dolgusu yöntemi ise adını aşk ve güzellik tanrıçası Venüs’ten almaktadır. Bu ismin Venüs gezegeninden geldiğini iddia edenler olsa da genel kanaat ismin tanrıçadan geldiği yönündedir. Venüs tipi dudak dolgusunu Afrodit ve Hera dudak dolgularından ayıran çok fazla özelliği vardır. Bu özelliklerden biri daha doğal ve sade bir güzelliği hedeflediğidir. Bu işlemde kullanılan dudak dolgusu malzemesi ise yine hyalüronik asittir. Venüs tipi dudak dolgusuna başvuran insanların büyük bölümü ise ince yüz yapısına sahip insanlardır. Dudak dolgusu modelleri genel olarak bu şekildedir. Dudak dolgusu sonrası ödem olması ise gayet normal bir durumdur. Dudak dolgusu ne kadar kalıcı sorusunun cevabı ise ortalama 1 yıldır. 

Dudak Dolgusu Güzelleştirir Mi?

Güzellik algısı herkes için farklı olabildiğinden dolayı bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Ancak, günümüzde yaygınlaşmış olan güzellik algılarına bakıldığı zaman dolgun dudakların olmazsa olmaz olduğu görülmektedir. Angelina Jolie gibi dünyanın en güzel kadını olarak anılan kişilerin de yüzlerinde en çok dikkat çeken noktalar arasında dolgun dudaklar gelir. 

Dudak Dolgusu Sonrası Süreç Nasıldır?

Dudak dolgusu işlemleri sonrasında uygulamanın etkisi kısa sürede ortaya çıkmaya başlamaktadır. Dudak dolgusu yaptıran insanların bir kısmı tedaviden sonra dudak bölgesinde yaşanan şişliklerden ve morluklardan yana şikâyet etmektedirler. Bu tarz sorunlar oldukça normaldir. Rita Klinik olarak dudak dolgusu işlemlerinde müşterilerimizin sağlığına çok dikkat etmekteyiz. Ayrıca, Rita Clinic olarak dudak dolgusu yöntemlerinden sonra 1-2 hafta boyunca gerekli kontrolleri yapmayı bütün müşterilerimize tavsiye etmekteyiz. Kontroller esnasında tecrübeli ekibimizden destek alarak dudak dolgusu işleminden en verimli sonuçları elde edebilirsiniz.

KÖK HÜCRE

İnsan vücudunda bulunan ve kendi kendini yenileyebilen kök hücreler kullanılarak doku ve organ iyileştirmesi gerçekleştirilen tedavilerin genel adıdır.

IV TERAPİ

Hücresel düzeyde etkili bir sağlık yaklaşımı olan IV terapi, vitamin ve mineralleri doğrudan dolaşım sistemine enjekte ederek vücudu canlandırır.

PRP&MEZOTERAPİ

Cilt gençleştirmede etkili olan PRP/Mezoterapi, cilt altına uygulanan kişiselleştirilmiş bir tedavi yöntemidir.

FİBROBLAST

Ciltteki kırışıklıkları ve sarkmaları azaltmak için kullanılan fibroblast tedavileri, genç ve sağlıklı bir cilde ulaşmanın etkili bir yolunu sunar.

DOLGU&BOTOKS

Dolgu uygulamaları ihtiyaç duyulan bölgelerde hacmi artırarak buraları olması gerektiği gibi daha belirgin bir hale getirir. Botoks ile iki kaş arası, kaz ayağı, dudak kenarı gibi bölgelerde kırışıklıklar giderilebilir ve genç bir görünüm elde edilir.

Sık Sorulan Sorular

Dudak dolgusunun ömrü uygulanan yönteme ve çeşitlerine göre değişse de genel olarak bir dudak dolgusunun 12 ay boyunca kalıcı olduğunu söylemek mümkündür. Dudak dolgusunun ve özellikle üst dudak dolgusunun insanlara sağladığı en önemli yararlardan biri ise özgüven artışıdır. Dudak dolgusuyla ilgili en çok sorulan sorulardan biri ise dudak dolgusu fiyatlarıdır. Bu konuyla ilgili bilinmesi gereken ana bilgi ise 1 ml dudak dolgusu fiyatıdır. 

Dudak dolgusu işlemleri eskiden az miktarda acı yaparken günümüzde yapılan dudak dolgusu işlemleri herhangi bir ağrı yapmamaktadır. Dudak dolgusu sonrası yaşanan ağrıları gidermek için dudak dolgusu sonrası ödem attırıcı krem ve anestezik krem gibi ürünler vardır. Dudak dolgusu öncesi sonrası arasındaki fark tedaviye başvuran insanlar tarafından net bir şekilde fark edilmektedir. Estetik açıdan kendini beğenmediğinden dolayı ruh sağlığının bozuk olduğunu düşünenler ve asimetrik dudaklara sahip insanlar da bu tedavilere başvurarak psikoterapi yöntemleri kadar olmasa da verim almaktadırlar. 

Dudak dolgusu işlemlerinin yan etkileri olduğunu düşünen insanlar hyalüronik asitleri örnek verse de bu asitler vücutta kendiliğinden bulunan maddeler olduğu için insana herhangi bir zararı yoktur. İşlemlerin ardından ufak tefek kızarıklıklar ve morluklar olsa da bu morluklar 2-3 gün içerisinde tamamen yok olacaktır. Dudak dolgusu yaptıranlar nelere dikkat etmeli sorusunun cevabı ise rujdan ve dudak kreminden uzak durmaktır.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Genel bir sorunuz hakkında bizimle görüşmek isterseniz aşağıdaki formu doldurun; sizi aynı iş günü içinde arayacağız.

      DİĞER TEDAVİLERİMİZ