Rita Clinic

Zygoma (Elmacık) Dolgusu

Zygoma (Elmacık) Dolgusu: Nasıl yapılır ve Neler Vadeder?

Yaşlanma sürecinde kişilerin yüzünde meydana gelen değişimlerden bir tanesi de elmacık kemiği bölgesinde gelişmektedir. Yanakların en fazla çıkık olan noktasını oluşturan elmacık kemikleri düz hale gelerek kişileri yorgun göstermektedir. Elmacık kemiklerinin çok daha belirginleşmesini ve hacimli hale getirilmesi işlemine elmacık kemiği dolgusu yani zygoma dolgusu denmektedir.

Elmacık Dolgusu Tedavi Nedir?

Elmacık kemiğinin dolgusu tedavisi, yanakların daha hacimli ve belirgin görünmesini hedefleyen bir kozmetik işlemdir. Tedavide önemli bir nokta, bu işlem cerrahi olmayan bir işlemdir. Cerrahi olmayan bir işlem yani ameliyat gerektirmemektedir. Elmacık dolgusu uygulamasını gerçekleştiren uzman doktor, elmacık kemiklerinin çevresine ve üzerine dermal dolgu maddelerini enjekte etmektedir. 

Uzman doktor tarafından enjekte edilen madde genel olarak vücuda olumsuz bir etki yapmaz ve güvenli bir şekilde tercih edilmektedir. Farklı türde dolgu maddeleri mevcut olmakla birlikte hangi türünün kullanılacağı bireyin anatomisine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak net bir şekilde belirlenmektedir.

Elmacık Dolgusu Tedavisi İçin Kimler Uygun Adaydır?

Elmacık dolgusu genel olarak yüzün daha genç, canlı ve belirgin bir görünüm kazanmasına yardımcı olan popüler bir kozmetik tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Uygulanan bu tedavi, özellikle yaşlanma süreci ya da genetik faktörler nedeniyle yüzün elmacık bölgesinde hacim kaybı yaşayan ya da daha belirgin elmacık kemikleri arzulayan kişiler için uygun olmaktadır. Aşağıda elmacık dolgusu tedavisi yaptırmak isteyen kişilerin sahip olması gereken bazı faktörler maddeler halinde listelenmiştir.

 • Hacim Kaybı Yaşayan Kişiler: Elmacık dolgusu genel olarak yaşlanma süreci, cilt sarkmaları ya da ağırlık kaybı gibi faktörler nedeniyle yüzdeki hacim kaybını telafi etmek isteyen kişiler için mükemmel bir seçenek olarak sunulmaktadır. Elmacık kemiklerinin belirginliğinin kaybı, yüzün daha yaşlı ve cansız görünmesine neden olmaktadır. Dolgu maddeleri, bu kayıpları geri kazandırmak ve yüzün genç ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlamak için uygulanmaktadır.
 • Belirgin Elmacık Kemikleri İsteyen Kişiler: Bazı kişiler doğal olarak belirgin elmacık kemiklerine sahip olmazlar ya da yaşla birlikte bu belirginlik çok daha net bir şekilde azalmaktadır. Daha belirgin ve çekici yüz hatlarına sahip olmak isteyen kişiler için elmacık dolgusu, mükemmel bir seçenek olarak sunulmaktadır. Uzmanlar tarafından uygulanan bu işlem, yüzün simetrisini ve estetiğini çok daha iyi hale getirmektedir.
 • Sağlık Koşulları Uygun Olan Kişiler: Elmacık dolgusu adayları, genel sağlık koşullarına sahip olmalı ve tedaviye engel teşkil eden bir sağlık sorunu bulunmamalıdır. Tedavi olmayı düşünen kişiler, özellikle hamilelik ya da emzirme döneminde ise bu konuda doktorlarıyla görüşmeleri gerekmektedir.
 • Reşit Olan Kişiler: Elmacık dolgusu yaptırmak isteyen kişiler 18 yaş sürecini doldurmuş olması gerekmektedir. Bundan dolayı elmacık dolgusu yaptırmak isteyen kişiler reşit olması gerekmektedir.

Elmacık Dolgusu Nasıl Yapılmaktadır?

Elmacık kemiği bölgesine enjekte etme yöntemi ile uygulanmakta olan dolgu yöntemi, ameliyat operasyonu gibi yapılmamakta ve çok kısa süre içinde tamamlanmaktadır. Lokal anestezi uygulanarak mevcut kişinin acı ve ağrı hissetmeden, ince uçlu iğneler kullanılarak enjeksiyon işlemi görmesi sağlanmaktadır. Enjeksiyonun içerisinde mevcut olan hyaluronik asit dolgusu, direkt olarak elmacık kemiklerinin boşlukları arasına enjekte edilmektedir. Yapılan işlem yaklaşık olarak 30 ila 45 dakika sürmektedir.

Elmacık kemiği tedavisinde işleminde kullanılan dolgular ile birlikte elmacık kemiği dolgusu öncesi sonrası net bir şekilde belli olmaktadır. Kemik üzerine uygulanan bu dolgular kişinin daha genç görünmesine olanak sağlamaktadır. Uzmanlar doktorlar işlemi gerçekleştirirken dolgunun miktarını çok iyi bir şekilde ayarlaması gerekmektedir.

Elmacık Dolgusu Güzelleştirir Mi?

Her insan için güzellik algısı farklı olabileceğinden dolayı elmacık dolgusunun güzelleştireceği ile ilgili net şey söylemek mümkün değildir. Ancak, günümüzde yaygın hale gelen ortak güzellik algısına bakıldığı zaman çıkık elmacık kemiklerinin estetik görünümde önemli bir yer aldığı görülür. Bu yüzden elmacık dolgusu işleminin daha estetik bir görünüm elde edilmesine yardımcı olması muhtemeldir.

Elmacık Dolgusu Sonrası İyileşme Sürecinde Neler Olur?

Elmacık kemiği dolgusu, hyaluronik asit ile birlikte yapıldığından dolayı iyileşme süresi gerektirmemektedir. İşlem gören kişilerde bazı durumlarda hafif ödem ve morluk oluşabilmektedir. Ortaya çıkan ödem ve morluklar buz uygulamaları ile birlikte giderilebilir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalındıysa mutlaka alanında uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Elmacık Dolgusu Yaptırmanın Avantajları Neler?

Elmacık dolgusu yaptırmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Tedavi gören kişinin elmacık kemiklerinin ortaya çıkması bu avantajların arasında yer almaktadır. Aşağıda elmacık dolgusudur avantajlarından bazıları maddeler halinde listelenmiştir.

 • Dış Görünüşte Belirgin İyileştirmeler: Elmacık dolgusu, kişilerin yüzündeki elmacık kemiklerini daha belirgin hale getirerek yüz hatları düzeltmek için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Uygulanan bu işlem, yüzün daha simetrik ve dengeli görünmesini sağlamaktadır. 
 • Ameliyat Olmadan Gençleşme Avantajı: Elmacık dolgusu, cerrahi bir işlem gerektirmemektedir. Durumun bu şekilde olmasından dolayı ameliyat risklerini ve uzun iyileşme süreçlerini ortadan kaldırmaktadır. Yapılan işlem genel olarak 30 dakika ila 45 dakika arasında sürer ve hemen sonuçlar görülmektedir. Yapılan işlem, hızlı ve etkili bir gençleşme yöntemi sunmaktadır.
 • Kişiselleştirilebilir ve Doğal Görünüm: Elmacık dolgusu, kişiselleştirilebilir bir işlem olarak uzmanlar tarafından sunulmaktadır. Uzmanlar, her hastanın yüz yapısına ve isteklerine uygun bir plan oluşturabilmektedir. Yapılan bu işlem, kişiler için doğal bir görünüm sağlamaktadır. Dolgu malzemesi işlem sırasında yavaşça ve dengeli bir şekilde uygulanmaktadır. Sürecin bu şekilde yönetilmesi ile birlikte dramatik ya da abartılı bir değişiklikten kaçınılmaktadır.
 • Özgüven ve Psikolojik İyileşme: Elmacık dolgusu sonrası elde edilen daha genç ve güzel görünüm, kişinin özgüvenini büyük bir orana artırabilir. Elmacık dolgusu genel olarak iyi hissettirerek kişinin yaşam kalitesini yükselmektedir. Kişi, böylece sosyal ilişkilerde ve iş hayatında daha olumlu deneyimlere sahip olabilmektedir.

Elmacık dolgusu yaptırmak isteyen birçok kişi bu işlemin cilt altına mı yoksa cilt üzerine mi yapıldığını, lokal anestezi kullanıp kullanılmadığını ve zayıf yüze dolgu işleminin yapılıp yapılmadığı gibi birçok sorusunun cevabını merak etmektedir. Rita Clinic olarak sizlere profesyonel olarak elmacık dolgusu tedavisi sunmaktayız. Bizlerle dilediğiniz zaman iletişime geçerek profesyonel ekibimizle taşınabilir, sorularınıza cevap bulabilir ve estetik uygulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

KÖK HÜCRE

İnsan vücudunda bulunan ve kendi kendini yenileyebilen kök hücreler kullanılarak doku ve organ iyileştirmesi gerçekleştirilen tedavilerin genel adıdır.

IV TERAPİ

Hücresel düzeyde etkili bir sağlık yaklaşımı olan IV terapi, vitamin ve mineralleri doğrudan dolaşım sistemine enjekte ederek vücudu canlandırır.

PRP&MEZOTERAPİ

Cilt gençleştirmede etkili olan PRP/Mezoterapi, cilt altına uygulanan kişiselleştirilmiş bir tedavi yöntemidir.

FİBROBLAST

Ciltteki kırışıklıkları ve sarkmaları azaltmak için kullanılan fibroblast tedavileri, genç ve sağlıklı bir cilde ulaşmanın etkili bir yolunu sunar.

DOLGU&BOTOKS

Dolgu uygulamaları ihtiyaç duyulan bölgelerde hacmi artırarak buraları olması gerektiği gibi daha belirgin bir hale getirir. Botoks ile iki kaş arası, kaz ayağı, dudak kenarı gibi bölgelerde kırışıklıklar giderilebilir ve genç bir görünüm elde edilir.

Sık Sorulan Sorular

Zygoma dolgusu, düz veya çökük görünen elmacık kemiklerini dolgunlaştırarak yüzün genel konturunu iyileştirir. Ayrıca, yaşlanma veya genetik faktörler nedeniyle hacim kaybına bağlı olarak oluşan elmacık çukurlarını doldurabilir.

Zygoma dolgusu, daha belirgin ve dolgun elmacık kemikleri isteyen sağlıklı yetişkinler için uygun olabilir. Ancak, hamilelik veya emzirme döneminde olanlar ile belirli sağlık sorunlarına sahip olanlar aday olmayabilir.

Zygoma dolgusu sonrası iyileşme süreci genellikle minimaldir. Enjeksiyon yerlerinde hafif şişlik, kızarıklık veya hassasiyet olabilir, ancak bunlar genellikle birkaç gün içinde azalır. Prosedür sonrası belirli aktivitelerden kaçınılması ve doktorun önerilerine uyulması önemlidir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Genel bir sorunuz hakkında bizimle görüşmek isterseniz aşağıdaki formu doldurun; sizi aynı iş günü içinde arayacağız.

   DİĞER TEDAVİLERİMİZ